homokkő, mészkő
Az anyagnévi szerkezeteket akkor írjuk egybe, ha az anyagnév és az utótag is egyszerű szó, viszont sorozatban látom leírva a következőket. homokkődombság, homokkőhátság, homokkőtározók.
A homokkő, szerintem összetétel, miért akkor az egybeírt „változat”?
A bizonytalanságot az okozza, hogy nem egyértelmű a fenti példában a homokkő anyagnévi jellege. Az anyagnévi szerkezet elsődleges jelentése ugyanis: valami valamiből készült. Pl.: fatányér (a tányér fából készült), alumíniumedény (az edény alumíniumból készült), bőrtáska (a táska bőrből készült) stb.
A homokkődombság, homokkőhátság, homokkőtározó szavak egybeírandók, mivel bennük nem az anyagnévi jelleg érvényesül, míg az olyan példák esetében igen, mint: homokkő fal, homokkő oromdísz. (Ld. még: mészkőhegység, mészkő burkolólap, OH., 819., 1061.)
földrajzi nevek
Milyen elvek/szabályok alapján íródnak helyesen az alábbi földrajzi nevek?
Nyugati-(F)ríz -szigetek, Florida-félsziget, Szél felőli szigetek, Oregoni terület, vajdaságok, pl. Nyugat-(P)omerániai
Nyugati-Fríz-szigetek: ha közszói előtaggal bővül a földrajzi név, a kötőjellel kapcsolt előtag után az utótag változatlan marad (A földrajzi nevek helyesírása, 42.).
Floridai-félsziget (a hivatalos név ez, a Florida az állam neve): egyszerű közszói előtaghoz általában kötőjellel kapcsoljuk a földrajzi köznévi utótagot (37.).
Oregoni terület, Nyugat-pomerániai vajdaság: államrésznevekben a közigazgatási egység típusát jelölő utótagot különírjuk, kis kezdőbetűvel (49.).
Szél felőli szigetek: a különírt szavakból álló földrajzi nevektől a földrajzi köznévi utótagot különírjuk (OH., 202.).
országrésznevek
Mikor írjuk nagy és mikor kisbetűvel az alábbi földrajzi kifejezéseket, tekintve, hogy nem mindegyik önálló állam, viszont önálló országrész: Északi terület, Francia Riviéra, Virginia állambeli, Kongresszusi királyság, Novgorodi terület?
A helyes írásmód megállapításához fontos tudni, hogy hivatalos megnevezésről van-e szó, ennek is függvénye a kezdőbetű milyensége:
a francia Riviéra esetében a földrajzi név (Riviéra) alkalmi tulajdonságjelzővel egészül ki, az így keletkezett új alakot nem tartjuk újabb földrajzi névnek: francia Riviéra (A földrajzi nevek helyesírása, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1998, 53.).
Virginia állam(beli), Novgorodi terület, Északi terület (Ausztrália): államrésznevekben a közigazgatási egység típusát jelölő utótagot különírjuk, kis kezdőbetűvel (49.).
A kongresszusi királyság olyasfajta megnevezés a lengyel történelemben, mint a mi esetünkben a királyi Magyarország, ezért a kisbetűs írásmód tűnik indokoltnak.
Az előző rész itt található.