Ozora fesztivál és Ozora Fesztivál
Van valamiféle ötlete arra nézve, hogy az ozorai fesztivál Ozora-fesztivál, Ozora Fesztivál, O.Z.O.R.A. Fesztivál, illetve egyéb írásmódja a helyes?
Az események, rendezvények neveit kis kezdőbetűvel írjuk (Ozora fesztivál). Ám abban az esetben, ha ezek intézményszerű jelleget öltenek (rendszeresen ismétlődnek és nemzetközi vagy országos méretűek), az intézménynevek írásmódja vonatkozik rájuk (Ozora Fesztivál). Sokszor gondot okoz annak eldöntése, „hogy egy-egy rendezvény vagy esemény megnevezése az intézménynevek kategóriájába tartozik-e” (OH. 140). Előfordulhat, hogy egy rendezvény a kodifikáció (szótárakba, lexikonokba, helyesírási szabályzatba való fölvétel) idején még nem intézményszerű, ám később azzá válik (intézményesül). Ilyenkor egymástól eltérő, de együtt, párhuzamosan előforduló írásgyakorlat alakul ki. Helyesírási szempontból mind az Ozora fesztivál, mind az Ozora Fesztivál elfogadható.
tiszteletre és szeretetre méltó
Az volna a kérdésem, egybeírjuk-e a „méltó” képzővel ellátott szavakat az alábbi esetekben:
„Ő mégis tiszteletre//méltó és vagyonos volt.”
„Okos és nagyon szeretetre//méltó ember volt.”
„Mindketten barátságosak és szeretetre//méltók voltak.”
„Apja egy tiszteletre//méltó pátriárka.”
A „méltó” nem képző, hanem önálló szó. Mivel a „méltó valamire” szerkezet állandósult szókapcsolatnak minősül, ezért ún. aszemantikus határozói (régebben állandó határozói) alárendelő szintagmának (szintaktikai természetű szószerkezetnek) tekintjük. A szerkezet tagjait különírjuk: „tiszteletre méltó”; „szeretetre méltó”.
hármon vagy háromban
A következő kifejezés hogy helyes: „az ötből háromon jól szerepelt” vagy „az ötből hármon jól szerepelt”?
Vitatkozunk egy ideje a társaságban, többen a „hármon” alak mellett vannak (a három/hárman mintájára), mások a „háromon” mellett voksolnak (a húsz/húszon és húsz/húszan mintájára).
A „háromon” típusú alak a magyar nyelvre nem jellemző az ún. kétnyíltszótagos tendencia miatt. Ez azt jelenti, hogy egy három vagy több szótagú szóban, ha abban két nyílt, tehát magánhangzóra végződő szótag van egymás mellett, a második szótag magánhangzója kiesik. Például: szláv palica > magyar pálca; uruszág > ország. A „hármon” alak a magyar nyelvi rendszernek megfelelő toldalékolással jött létre, így nem tekinthető helytelennek. Ám használata nem jellemző, előfordulása igen csekély. Inkább az „ötből háromban” alak használatos, úgymint: „ötből három számban jól szerepelt”; „az ötből három részben (értsd a verseny három részében) jól szerepelt”.
szoprán énekesnő
Melyik a helyes írásmód? Szopránénekesnő vagy szoprán énekesnő? Mindkettő gyakran előfordul zenei és kulturális lapokban is.
A minőségjelzős kapcsolatok tagjait általában különírjuk egymástól (AkH. 107). A szabály értelmében tehát: szoprán énekesnő.
Az előző rész itt található.