még mindig – továbbra is

Nyelvhelyességi szempontból melyik használandó inkább: “még mindig” vagy “továbbra is”? Ha valamelyik kevésbé ajánlott, miért?

A két szókapcsolat rokon értelmű, s csak egy kis jelentésmozzanatban tér el egymástól. Még mindig: megszakítás nélkül, folyamatosan; továbbra is: a jelzett időpontot követően. A továbbra is formulában hangsúlyozottabban van benne a jövő mozzanata. A rokonértelműség miatt többnyire fölcserélhetők, de ha hangsúlyozni akarjuk a jelzett időpontot és az elkövetkezendő időt, akkor a másodikat kell használni: Még mindig várok rád (régóta, folyamatosan), Továbbra is várok rád (nem hagyom abba a várakozást, ezután is várni fogok rád).

megküld – elküld

A hivatalos levelezésben napi gyakorisággal használjuk a megküld szót. Miért nem lehet helyette simán azt írni, hogy “elküld”?

A köznyelvben, mindennapi használatban mindenképpen az elküld formát használjuk. A hivatalos nyelvben egy újabb jelentésmozzanatot (a befejezettséget) is hangsúlyozni kívánják, ezért használnák a megküld formát. Álláspontunk szerint az elküld és a megküld között inkább stilisztikai a különbség, de tudomásul kell venni a hivatalos nyelv túlzott pontosságra törekvését.

körbe

Melyik a helyes írásmód, és miért? körbe-körbe forgott vagy körbe-körbeforgott?

Ha a körbe- szót igekötőnek vesszük akkor körbeforgat és körbe-körbeforgat. (OH. 960). Ha határozószónak vennénk (pl. körbe áll, belép a körbe), akkor különírva kettőznénk: körbe-körbe áll. Jelen esetben az igekötői szerep a hangsúlyos.

(e-nyelv.hu)

Az előző rész itt található.