vesszőhasználat
Az “Akkor sem, ha….” és ennek fordítottja, a “Ha…, akkor sem…” szerkezetek egyértelműen megkövetelik a vessző használatát. De mi a helyzet abban az esetben, amikor az “akkor” szót elhagyjuk? Elvész a vessző is, vagy az “akkor”-ra utalva megmarad? (Egyáltalán ki lehet-e hagyni az “akkor”-t?). A példamondat a neten is fellelhető: Ha a fene fenét eszik sem leszünk veszteségesek.
Szükséges a vessző, ugyanis két tagmondatból áll a mondat, mindkettőnek van alanya és állítmánya: Ha a fene fenét eszik, sem leszünk veszteségesek.
hét vezér tokány
Hogyan írjuk helyesen a hétvezér tokány ételnevet? A világhálón többféle változata kering, én azonban helyesen szeretném írni.
Az ételnevek egy részének írásmódja bizonytalan, mivel normatív kiadványaink nem tartalmazzák ezt az önmagában is hatalmas anyagot. Ezért találkozhatunk többféle írásmóddal.
Mivel a hét vezér nem tulajdonnév, ezért a következő írásmódot javaslom: hét vezér tokány.
Egyéb ételnévíráshoz ajánlom a következő tanulmányt:
G. Bogár Edit Metternich-pecsenye vagy dobostorta – Személynevet tartalmazó ételneveink c. tanulmányából. (A teljes írás a következő helyen található: Ladányi Mária–Dér Csilla–Hattyár Helga [szerk.] „…még onnét is eljutni túlra…”. Nyelvészeti és irodalmi tanulmányok Horváth Katalin tiszteletére. Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2004. 194–201.)
http://www.papiruszportal.hu/site/index.php?lang=1&f=&p=27&n=207